• YARIM ALTIN
  2.487,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7194
  % 0,40
 • € EURO
  15,5684
  % 0,18
 • £ POUND
  18,2262
  % -0,32
 • ¥ YUAN
  2,1514
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,1860
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  678695,272
  % -8,50
 • BIST 100
  1.910,41
  % 1,61

Banka Hesabı Nasıl Ele Geçirilir

Banka Hesabı Nasıl Ele Geçirilir

Teknolojinin getirdiği bilişim suçlarından olan, günümüzde pek çok insanın mağdur olmasına sebep olan banka hesaplarının ele geçirilmesini sağlayanlar siyah hacker adı verilen çoğunlukla Rus hackerler. Sistemleri bozan, bunu iş olarak kullanıp, hak etmedikleri kazançları sağlayan bu Hackerler bilgi hırsızlığını yaparken, suç örgütleri ise parayı alıyorlar.

 

Öncelikle kişinin banka hesabına  konulmadan, ilk önce internet bankacılığına el konuluyor. Bu bilgiler Windows’taki nedeni ve nasıl olduğu bilinmeyen Windows açığı ile elde ediliyor. Sahte kartı oluşturmadan evvel, internet bankacığına giriş için gerekli bilgiler Ruslar tarafından ele geçirilerek gönderiliyor.

 

(Visa / MasterCard) adı verilen rakam gruplarıyla sınıflandırılmış, bu işlerden anlayan herkes bu bilgileri kolayca bulabiliyor. Hangi bankanın hangi numara grubuyla sınıflandırdığını gösteren programlar İlgili bankanın ilk 6 kart numarasının sabit olması dolayısı ile örneğin 100 bin YTL limitli kartın issuer ide numaralarını yani yedinci ve sekizinci rakamlarının da 40 ve 41 olması işleri kolaylaştırıyor. Finans ve ekonomi yönünden bilişim suçları büyük açığa ve mağduriyetlere sebep olmakta.

 

 Banka Hesabınızı Nasıl Korursunuz?

 

Özellikle şifre seçimleriniz karışık olması, büyük ve küçük harflerin yanı sıra, rakamlarda kullanılması gerekiyor. Sizi telefonla arayıp, bankadan arıyoruz şeklinde özellikle de adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, annenizin kızlık soyadı gibi bilgiler isteyenlere güvenmek en büyük tehlikeyi oluşturuyor. ATM’lerde kart giriş haznesinde bir kâğıt, kart, üst kısımda ayna olup olmadığına dikkat etmek tedbir açısından öneriliyor. Tuş takımı üzerinde yerleştirilmiş bir aparat veya yapışkan bir şeyin olup olmadığını elimizle kontrol etmeli.

 

Pos cihazı kullanılması gerekli yerlerde görevliye kartı vermek yerine, olduğunuz yerde pos cihazını kullanmasını istemek risk almamak gerekiyor. Banka hesabınızı ele geçirmeleri bazen bilmediğiniz bir mesajı telefonunuz veya mailinizden onayladığınız anda bile olabiliyor. İnternet içerikli linkler de hesabınıza ulaşmalarının bir başka yolu. Bilmeden tıklandığı an tüm bilgileri elde ediyorlar. Farklı diğer yöntemleri ise sizi bir yere mesela telefon hattı gibi abonelik açmış gibi göstererek, bilgilerinize ulaşmaktır.

 

Bir başka şekilde banka hesabınızdan para çekme yöntemleri, telefon hattınızı yönlendirmeye alarak olanıdır. Yönlendirmeden ardından, sahte ehliyetle veya başka tür sahte kimlikle farklı şubeden hesap açıp, banka hesabının kontrolünü ele geçirebiliyorlar.