• YARIM ALTIN
  2.487,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7194
  % 0,40
 • € EURO
  15,5684
  % 0,18
 • £ POUND
  18,2262
  % -0,32
 • ¥ YUAN
  2,1514
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,1860
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  678320,647
  % -8,86
 • BIST 100
  1.910,41
  % 1,61

BORSA NEDİR?

BORSA NEDİR?

Günümüzde hemen hemen herkes borsa hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Borsayı bilen bilmeyen herkes az çok borsa hakkında sağdan soldan duyma bilgilere sahiptir. Sağdan soldan duyma bilgilerle girilecek bir platform değildir. Borsa Nedir? Nasıl Oynanır? Gibi borsa hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizlere aktaracağız.

Borsa; hisse senedi ve devlet tahvili gibi menkul kıymetler, emtialar, döviz, vadeli işlemler gibi birçok farklı alana yayılan işlemlerin halka arz edildiği ve bu ürünlerin gündelik endekslere göre ülkede değişiklik göstererek alım satım işleriyle uğraşan organize piyasalardır. Türkiye’de ki borsa çeşidi Borsa İstanbul’dur.

Borsa İstanbul Nedir?

Türkiye’de Borsa İstanbul çeşidi kullanılmaktadır. Borsa İstanbul Nedir? Diye soracak olursanız size birkaç kelimeyle açıklayalım. Borsa İstanbul BİST olarak kısaltılmış ve bu şekilde bilenler daha çoktur. BİST, 1985 yılından beri aktif bir şekilde Türkiye’de hizmet vermektedir. Çok uzun süredir verdiği hizmet kusursuz olduğu için borsa da tutunmayı başarmıştır. Sermaye piyasasında hizmet veren BİST, Türk ve Yabancı bankalarla anlaşmalı olduğundan dolayı saklama ve takas hizmeti vermektedir. 1985 yılından 2013 yılına kadar ‘’İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’’ olarak hizmet veren BİST, 2013 yılından sonra Borsa İstanbul olmuştur.

YATIRIM HESABI NASIL AÇILIR?

Borsaya girmek için herhangi bir banka da vadesiz hesapta veya aracı bir kurumda yatırım yapabileceğiniz paranız olması gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek içinde işin sonucunda yine de bir banka gerekli olduğunu göreceksiniz. Bir banka hesabınızın olması, banka hesabınızın içinde para olması sizleri borsaya sokacak en büyük etkenlerden bir tanesidir. Borsaya atılmak için yapmanız gereken ilk işlem kullanıcısı olduğunuz bankaya gidip ‘’Yatırım Hesabı’’açmak istediğinizi söylemek. Banka çalışanları sizlerin bilgilerini teyit ettikten sonra Yatırım Hesabınızı açacaktır.

BORSADA YATIRIM NASIL YAPILIR?

Borsaya atılmak isteyen herkes hesabında sürekli olarak para bulundurmalıdır. Çünkü borsada tercih ettiği piyasa faktörü sürekli olarak inişli çıkışlı anlar yaşatabilir. İnişli olduğunda hesabınızda ki parayı yatırıp risk alabilirsiniz. Çünkü sürekli olarak inip çıktığında, siz indirimli haline para yatırıp zamlı haliyle geri kazanç olarak geldiğini düşünebilirsiniz. Bir diğer deyişle de düşük fiyattan satın aldığımız hisseleri, yüksek fiyattan satarak borsadan güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Sürekli olarak borsa içerisinde olan işletmelerin anlık hisse fiyatlarını yayınlayan birçok uygulama mevcut. Sizlerde bu uygulamalardan bir tanesini indirip azalış ve yükseliş içerisinde olan hisseleri takip ederek kazancınızın daha da artmasına vesile olabilirsiniz.

BORSAYA GİRMEK İSTEYENLER, DİKKAT!

Borsa, bildiğiniz kadarıyla güzel para getirisi olan bir yer. Ama borsaya atılmadan önce kendinize sınırlar koymalısınız. Ne kadar yatırım yapacağınız, bu sektörde en fazla ne kadar kazanç elde etmek istediğiniz, sürekli olarak takip içerisinde olabilmeniz gerektiğini bilmeniz, borsayı ciddi anlamda tanımanız ve kendinize bir aracı kurum seçmek çok önemlidir. Sizler de borsayı iyice tanıyıp sonrasında hisselere ortak olabilirsiniz.