• YARIM ALTIN
  3.334,00
  % -0,53
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5898
  % 0,00
 • € EURO
  18,5306
  % -0,13
 • £ POUND
  21,2410
  % -0,69
 • ¥ YUAN
  2,6117
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3151
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  375046,604
  % 3,55
 • BIST 100
  3.458,03
  % 1,94

En Uygun Kredi Hesaplama

En Uygun Kredi Hesaplama

Bankaların sunmuş olduğu kredi imkanları birçok tüketicinin ilgisini çekiyor. Bu nedenle kendileri için uygun olan kredi hakkında bilgi sahibi olarak kredi kullanmak için gerekli adımları takip ediyorlar. Tüketicilerin kredi kullanımı öncesinde en çok dikkat ettikleri konuların başında kredi faiz oranları geliyor. Kredi faiz oranlarının hangi düzeyde oldukları tespit edilerek karar verme sürecine geçiliyor. Bankaların kredi faiz oranlarının birbirinden farklılık göstermesi nedeni ile en düşük faiz oranı veren bankalar daha çok tercih ediliyor.

Kredi Türünün Seçimi

Kredi kullanmak isteyen tüketiciler ne amaçla kredi kullanmak istiyorlar ise o amaçlarına uygun kredi türlerinden yararlanmaları gerekiyor. Bankaların sunmuş oldukları kredi türleri, tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve araç kredisidir.

Tüm bu kredilerin faiz oranları da birbirinden farklılık gösteriyor. Bu nedenle hangi amaçla kredi çekilecek ise o amaca uygun olan kredi türünün faiz oranlarının takip edilmesi gerekiyor. Bu konuda en uygun banka hangisi ise o bankadan kredi kullanımı demek toplamda daha az ödeme yapmak anlamına geldiği için tüketicilerin bu durumu göz ardı etmemesi gerekiyor.

Kredi Vade Süresinin Tespiti

Tüketicilerin en uygun kredi hesaplama işlemi esnasında göz önüne alacakları kriterlerin başında vade süresi geliyor. Vade süresi tüketicilerin kullanacakları kredilerin toplam tutarında değişiklikler meydana getiriyor. Vade sayısı ne kadar yüksek olursa ödenecek toplam tutar da bir o kadar artış gösteriyor. Ancak vade süresinin yüksek olması aylık kredi ödemelerinin de düşük olmasına neden oluyor. Tam tersi olarak vade süresi ne kadar az ise toplam ödenecek tutar da o kadar az olacaktır. Ancak vade sayısının az olması ile aylık ödenecek tutarlarda yükselmeler meydana geliyor.

Tüketicilerin kendileri için en uygun krediyi tespit etmesi durumunda bu kriterlere azami bir şekilde önem vermeleri gerekiyor. Son zamanlarda kredi faiz oranlarında ciddi anlamda düşüş meydana gelmesi nedeni ile kredi kullanımı cazip bir duruma gelmiş durumda. Bu nedenle tüketiciler kendileri için en uygun kredi hesaplamaları ile karar vererek sunulan kredi imkanlarından yararlanabiliyorlar.

Kredi Hesaplarken Dikkat Edilecek Hususlar

Kredi hesaplarken dikkat edilecek bir takım hususlar vardır. Bu hususların yerine getirilmesi ile bankaya gitmeden kullanılması ön görülen krediler, aylık ve toplam ödemeler hakkında bilgi sahibi olunabiliyor.

Bu hususlar;

 • Öncelikle ihtiyaç, konut ve araç kredisinden hangisinin kullanılacağına karar verilmesi gerekiyor
 • Kullanılması gereken muhtemel tutarın belirlenmesi,
 • Toplam tutarın kaç vadede ödeneceğine karar verilmesi,
 • Aylık ödemelerin gelir düzeyine uygun olup olmadığının tespit edilmesi,
 • Tercih edilen kredi türünün faiz oranının belirlenmesi olarak dikkat çekiyor.

Bu hususların göz önünde bulundurulması ile birlikte kredi hesaplama araçları sayesinde çok kolay bir şekilde kredi hesaplama işlemleri yapılabiliyor. Kredi hesaplama araçları sayesinde tüketiciler bankaya gitmeden hangi krediyi hangi tutar ve faiz oranları ile kullanmaları gerektiğine karar vererek bankalara başvurabiliyorlar.

Kredide Ara Ödemeler

Kredi kullanan tüketiciler aylık ödemelerini düzenli bir şekilde yaparken kredilerinin daha erken bitmesi için ara ödemeler de yapabiliyorlar. Ara ödeme yapılması durumunda ödenen miktar sayesinde hem toplam tutarın faizinden hem de ana paradan düşüş meydana geliyor. Tüketiciler ara ödemeler yaparak kredilerini yeniden yapılandırarak vade süresini azaltabilir ya da artırabilirler. Bu da aylık ödemeleri konusunda kendilerinin daha rahat olmasına olanak sağlıyor.

Kara listede olanlar için yeniden kredi kullanma süresi yasal olarak 5 yıldır. 5 yıl bittikten sonra kara listeden çıkan her tüketici yeniden kredi imkanlarından yararlanabiliyor.