• YARIM ALTIN
  3.256,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5614
  % 0,31
 • € EURO
  18,1712
  % 0,13
 • £ POUND
  20,8723
  % 0,98
 • ¥ YUAN
  2,6089
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,3214
  % 1,63
 • BITCOIN/TL
  356855,702
  % 0,43
 • BIST 100
  3.293,38
  % 3,57

Facebook’un kripto para girişimi ismini değiştirdi

Facebook’un kripto para girişimi ismini değiştirdi

Piyasa düzenleyicilerinin onayını almak konusunda uğraşılarını sürdüren Facebook destekli kripto para girişimi Libra, teknoloji devinden bağımsızlığını vurgulamak amacıyla ismini değiştirerek Diem oldu

Facebook destekli kripto para girişimi Libra ismini değiştirerek Diem markasına dönüştü. Kripto para girişiminin teknoloji devi Facebook’tan bağımsızlığını ima etmek için böyle bir değişikliğe gittiği belirtiliyor.

Financial News’in haberine göre, Libra’dan, yeni ismiyle Diem’den, yapılan açıklamada piyasa düzenleyicilerinin onayını alma sürecinde yeni isimlerini benimseyeceklerini organizasyonel bağımsızlıklarını desteklemek için yönetici pozisyonlarında bir takım işe alımlar gerçekleştirecekleri belirtildi.

Facebook tarafından 2019 yılında diğer kurucu üyelerle birlikte başlatılan Libra girişimi, piyasa düzenleyicilerinin para biriminin küresel mali istikrar ve güvenlik üzerindeki potansiyel etkisiyle ilgili endişelerini dile getirmesiyle çok sayıda engelle karşılaştı.

Diem yenilenme kapsamında yeni bir teknoloji birimi başkanı, personel birimi başkanı, baş hukuk görevlisi ve baş finansal ve risk analizi yetkilisi de dahil olmak üzere yönetici pozisyonlarında birden fazla yeni alım gerçekleştirdi.

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan Diem şirketteki revizyonun piyasa düzenleyicilerinin onayını sağlama çabalarının bir parçası olmasının yanında dijital cüzdan iştirakleri için İsviçre’nin piyasa düzenleme kurulu Finma’dan onay almayı da hedeflediğini belirtti. Financial Times’ın haberine göre Diem’den yapılan açıklamada bu alandaki müzakerelerin devam ettiği ancak lansmanın ocak ayı içerisinde yapılabileceği söylendi.

Diem’in CEO’su Stuart Levey 1 Aralık’taki açıklamasında yeniden markalaşmanın “projenin olgunlaşması ve bağımsızlaşması sinyali” olduğunun altını çizdi.

Diem her biri ABD Doları, İngiltere Sterlini ya da euro gibi tek bir para birimine bağlı dijital paraların yanında küresel para birimleri sepetinden oluşan birden fazla para birimine bağlı bir dijital parayı da piyasaya sürmeyi planlıyor. Geleneksel para birilerine bağlı olmaları sebebiyle “stablecoin” olarak adlandırılan bu kripto paraların Bitcoin gibi büyük kripto paralara göre daha az volatiliteye bağlı olacağı düşünülüyor.

Dünyanın en büyük 7 ekonomisinin liderlerinden oluşan G7 zirvesinden geçtiğimiz ekim ayında yapılan açıklamada Diem’in de aralarında bulunduğu hiçbir küresel stablecoin’in “ilgili yasal, düzenleyici ve gözetim şartlarını yeterince karşılayana kadar faaliyete başlamaması gerektiğini” ilan etti.

Levey Diem’deki ilerleme sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, “Projenin evrimi hükümetlerle, piyasa düzenleyicilerle ve diğer önemli paydaşlarla devam eden yapıcı ilişkiden kaynaklanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Diem” Latince “gün” anlamına geliyor. Diem’den yapılan açıklamada bu isim değişikliğinin de “yeni bir günü temsil ettiğini” belirtiyor. Facebook bu yılın başlarında Diem’in dijital cüzdan iştirakinin ismini Callibra’dan Novi Financial’a çevirmiş bu sayede kripto para projesiyle ödeme sistemleri firması arasındaki ayrımın altını çizmiş olmuştu.

Facebook’un Libra girişimindeki 27 kurucu üyesinden birisi olmasına karşın daha sonra Visa, eBay, Mastercard, Stripe ve Paypal dahil olmak üzere birçok önemli isim projeden ayrılmıştı.