• YARIM ALTIN
  2.487,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7194
  % 0,40
 • € EURO
  15,5684
  % 0,18
 • £ POUND
  18,2262
  % -0,32
 • ¥ YUAN
  2,1514
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,1860
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  676026,426
  % -8,66
 • BIST 100
  1.910,41
  % 1,61

İhlas Finans Nasıl Battı

İhlas Finans Nasıl Battı

Dünya da ve Türkiye de ekonominin en önemli kollarından biri finanstır. Finans küresel dünya da en önemli ayağı bankalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz dünyasında bireysel ve kurumsal olarak yatırım aracı olarak bankaları tercih etmektedir. Bankalar aracılığı bireysel ve kurumsal yatırımcılar vadeli hesaplar açarak faiz yöntemi ile paralarına değer katabilir ya da yatırım hesabı açarak dünya borsaları yatırım yapma imkanına sahiptir. Ekonomi de en önemli noktalardan bir tanesi finanstır.

 Finans Araçları Bankalar

 Finans aracı olarak bankalar kullanmaktadır. Bankalar aracılığı ile bireysel ve kurumlar yatırımcılar dünya piyasalarındaki para birimlerine yatırım yapmaktadır. Bankalar aracılığı ile kıymetli madenler satın alma işlemi yapılabilmektedir Bunun yanı sıra bireysel ve kurumsal yatırımcılar bankalar aracılığı ile dünya borsalarına yatırım yapabilir. Ekonomin en önemli mihenk taşı borsalardır. Banklar aracılığı ile yatırım yapılan borsaya giden paralar birçok şirkete nakit kaynağı sağlamaktadır. Ekonomin gelişimi için yatırım önemlidir. Finans sektöründe bireysel ve kurumsal yatırımcılar dikkat etmesi gereken en önemli husus sürdürebilir olmasıdır.

 Dijital Para

 Yeni gelişen dünyamızda Dijital dünya ya geçiş süreci de yaşanmaktadır. Bunun en büyük kanıtı dijital para karşımıza çıkmaktadır. Dijital para dünya borsalarında işlem görebilmektedir. Dijital paralar şu an için yazılım tabanlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital para piyasasın gelişmesi dünya borsaları ve bankalardan para çıkışı hızlandırmış ve piyasaları kötü yönde etkilemektedir. Dijital paralar artan hacim önümüzdeki yıllarda dünya için yeni bir para birimi olarak daha çok kullanılmaya ve devletlerin kendi dijital parasını çıkarmaya itecektir.

 İhlas Finans

 İhlas finans 1 trilyon sermayesi ile 28 Nisan 1995 tarihinde kurulmuştur. İhlas finans ilk kurulduğu zaman 35 ilde hizmet vermeye başlamıştır. Zaman içinde müşterisi sayısı 200.000 bulmuştur. 2000’li

 yılların başında patlak veren repo faizlerindeki ani artış bankada bulunan vadeli hesapların satışı artırmış ve Türkiye de yaşanan ekonomik kriz ihlas finans ödemeler de zorlanmaya başlamıştır. BDDK ödemelerde yaşanan aksaklıklar ve yaşanan nakit sıkıntısı yüzünden 15 KASIM 2000 tarihinde ihlas finansın işlemleri durdurmuştur. 2001 yılına gelindiğinde ise BDDK kararı tasfiye kararı verilmiştir.