• YARIM ALTIN
  3.336,00
  % -0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5891
  % -0,03
 • € EURO
  18,5388
  % -0,14
 • £ POUND
  21,2747
  % -0,58
 • ¥ YUAN
  2,6126
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3151
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  375930,547
  % 3,86
 • BIST 100
  3.458,03
  % 1,94

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç kredisi faizlerinde en düşük oran %0.95 faiz oranıyla Teb Bankasının internet bankacılığı olan CEPTETEB uygulamasına aittir. Peşinden %0.99 faiz oranı ile QNB Finansbank ve ING Bankası gelmektedir. İş Bankası %1.09, Halk Bank %1.11, Ziraat Bankası %1.12, Vakıf Bank %1.12, Türkiye Finans %1.12, Burgan Bank %1.29, Garanti BBVA %1.73 ve Yapı Kredi Bankası %1.74 faiz oranını müşterilerine sunmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi düşük tutarlı ve kısa vadeli nakit ihtiyaçları karşılamak için kullanılan kredi türüdür. İhtiyaç kredisinin kendi içinde bayram kredisi, sağlık kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi, evlilik kredisi ve beyaz eşya kredisi gibi çeşitleri vardır. Gelişen teknoloji ile birlikte artık şubeye gitmeye gerek kalmadan internet bankacılığı üzerinden bile kredi başvurusunda bulunabiliyor ve kredinin onaylanması halinde internet bankacılığı üzerinden hesabımıza aktarabiliyoruz.

İhtiyaç Kredisini İptal Ettirmek veya Cayma Hakkını Kullanmak

Bankadan talep etmiş olunan veya kullanılan kredi iptal edilebilir ya da cayma hakkı kullanılabilir. Kredi başvurusunda bulundunuz ve kredi onaylandı ise eğer sözleşme imzalamadıysanız iptal talebinizi bildirerek faizsiz ve masrafsız direk kredinin iptalini sağlayabilirsiniz. Eğer sözleşme imzalandı ve kredi kullanıldı ise cayma hakkını kullanmak için 14 gün süre vardır.

14 gün içerisinde anaparanın tamamını ve paranın alındığı tarihten geri yatırıldığı tarihe kadar olan faiz kısmını yatırarak başka bir masraf ya da faiz ödemeden kredinin kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Banka üçüncü kişilere ödenen masraflar hariç bir masraf talep edemez ve krediye bağlı alınan masraflar 7 gün içerisinde tüketiciye iade edilir.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. Yasal olarak 18 yaş dolmuş olmasına rağmen banka puanı düşük veya sıfır olduğundan bankalar 20 yaş altı bireylerden kredi kullanımı için kefil veya ipotek talep edebilir.
 • Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması gerekmektedir. Kredi kartı ve ya banka kartı ödemelerinde daha önce aksaklık yaşanmış olması, idari veya yasal takibe düşülmesi banka puanınızı ve sicilinizi etkileyeceğinden kredi talebi esnasında olumsuz sonuç almanıza neden olabilir.
 • Başka banka borçlanmalarınızın yüksek olmaması gerekir. Yani diğer bankalar dahil aylık ödenecek borç miktarı aylık gelirden fazla olmamalıdır.
 • Kredi kullanmak için ipotek verilecek ise eşten mutlaka yazılı izin olan eş muvafakatnamesi alınır. Aynı şekilde evli bir insanın kefil olması durumunda yine eşten yazılı izin alınması yasal olarak zorunludur.
 • SGK’lı çalışıyor iseniz son iş yerinde 3 ay toplamda 12 ay sigortalı olmanız gerekmektedir. Maaş bordrosu, SGK dökümü, ikametgah belgesi, iş yeri imza sirküsü kredi başvurusu esnasında istenir. Var ise tapu fotokopisi araç ruhsatı ve ek gelir belgesi de kredinin onaylanma sürecini olumlu etkileyecektir.
 • Vergi levhalı çalışan iseniz bankalar vergi levhasında kar gözüküp gözükmediğini inceler. Ayrıca işletmenin kuruluşu üzerinden en az 1 yıl geçmiş olmalıdır. Vergi levhası haricide imza sirküler, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi, var ise tapu fotokopisi ve araç ruhsatı da talep edilir.
 • Memur olarak çalışan bireylerin çalışma süresi bankalar tarafından gözetilmez. Kaç aydır çalıştığından ziyade kredi notu referans olarak alınır. Yine kredi başvurusu esnasında maaş bordrosu ve ikametgah belgesi banka tarafından talep edilmektedir.
 • Emekliler için emekli aylık dökümü ve ikametgah fotokopisi istenir. Var ise tapu fotokopisi, araç ruhsatı veya ek gelir belgesi de kredi başvuru esnasında verilebilir. Çoğu bankanın emeklilere özel kredi faiz oranı bulunmaktadır.