• YARIM ALTIN
  3.310,00
  % 0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5655
  % 0,01
 • € EURO
  18,3585
  % 0,55
 • £ POUND
  21,1524
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  2,6090
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3150
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  364142,262
  % 2,62
 • BIST 100
  3.392,13
  % 6,67

Kontrolmatik ve İş Bankası sorusu

Kontrolmatik ve İş Bankası sorusu

YÜKSEK HIZLI ÇIKIŞ
SORU –
 Kontrolmatik Teknoloji hissesine uzun vadeli yatırım yapılabilir mi? En az bir sene olmak şartıyla alıp tutmak istiyorum. Şirketin finansal verileri, sektörel durumu ve hissenin şimdiki fiyatı da dikkate alındığında uzun vadeli öneriniz ne olur?
Süleyman Yalçın 

CEVAP – Uzun vadeli hedeflerle birikimlerin borsaya getirilmesi riskin düşürülmesi açısından doğru bir yaklaşımdır. Ancak gelir sağlanabilmesi için firma seçiminde de aynı özenin gösterilmesinde yarar var. Neticede zarar eden ya da küçülen firmalardan büyüyeceğine dair bir işaret alınmadığı sürece uzak durulması gerekir. Aynı şekilde kârlı olduğu halde şirketin performansının çok üzerinde bir fiyat hareketi sergileyen hisselerin de uzun vadeli bir hedefle yaklaşılsa da istenen getiriyi sağlaması riskli olacaktır. Bu nedenle tercihinde bulunurken şirketin mevut durumu ile fiyat arasında bir dengenin olması ve ilerleyen süreçte şirketin gelir ve kârlılığının daha da büyüyeceği yönünde bir beklentinin varlığı önemlidir. Kontrolmatik hissesi de bu çerçevede değerlendirilmelidir. Geçtiğimiz ekim ayında borsaya gelen firma, borsadaki ilk açılışını 7,59 TL’den gerçekleştirirken sonrasında sürekli yükseldi. 6 Kasım 2020 günü ise en yüksek 21,38 TL’ye kadar çıktı ve şimdilerde de 18,05 TL’den işlem görüyor. Şirketin geçtiğimiz yıl kârını yükselttiği son açıkladığı 2020 dokuz aylık bilançosunda da kârdaki artışı sürdürdüğü gözleniyor. Diğer taraftan halka arzla birlikte gözlenen hızlı fiyat artışı piyasa defter değerini 12,31’e çıkardı. Oran oldukça yüksek. Bu durum hissedeki çıkışın mali yapı tarafından desteklenmesi için daha yüksek bir kârlılığı zorunlu kılıyor.

TEMETTÜ SINIRLAMASINA YILLAR SONRA DAVA
SORU –
 İş Bankası Kurucu hisselerinde neden temettü sınırlandırılması vardır?
Songül Çolak 

CEVAP – Borsada işlem gören şirketlerin imtiyazlı payları her zaman tartışma konusu olmuştur. Kurucu ortaklar şirkette imtiyazlı hisselerle yönetim hakkı veya kâr payında avantajlı haklarını sürdürmek isterken yatırımcılar da bu imtiyazların kendileri açısından haksız bir durum oluşturduğunu sıklıkla dile getirir. Sonuçta imtiyazlar borsada alım yapan yatırımcıların şirket yönetiminde yer almasını ya da kârdan alacağı payı sınırlandırabilmekte. Şirketlerdeki imtiyazlar borsaya yönelimi olumsuz yönde etkilediği piyasanın büyümesi ve genişlemesine mani olduğu yönünde yatırımcılar arasında dile getirilen görüşler de az değil. Bu şikayetler karşısında imtiyazlı payların ortadan kaldırılması yönünde zaman zaman teşvik edici girişimler ve düzenlemeler gündeme geldi. Hatta bu çerçevede bazı firmalar ciddi maliyetleri bulmasına rağmen imtiyazlı payları geri çağırarak ortadan kaldırdı. İş Bankası Kurucu Hisselerindeki kâr imtiyazının sınırlanması da bu çerçevede değerlendirilebilir. Mevcut durumda yedek akçeler ve A,B,C grubuna ayrılan birinci temettüden sonra kalan kârın yüzde 10’u Kurucu Hisselere dağıtılıyor. Ancak sınırlama ile bu tutarın her halükarda 250 bin TL ile sınırlanması, Kurucu Hisselerin kârdan aldığı payı ciddi oranda düşürdü. Şimdilerde bu konu daha fazla tartışılmakta. Hatta bankanın 27 Kasım 2020 tarihli açıklamasında kurucu hisselere ödenen temettüyle ilgili 1991 yılında alınan kararın iptali gayesiyle banka aleyhine bir dava açıldığı da belirtildi. Banka dava hakkında detaya girmemekle birlikte söz konusu Genel Kurul kararının mevzuata uygun olduğunu söylemekle yetindi.