• YARIM ALTIN
  3.253,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5727
  % 0,35
 • € EURO
  18,2145
  % 0,34
 • £ POUND
  20,8624
  % 0,90
 • ¥ YUAN
  2,6099
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,3235
  % 2,28
 • BITCOIN/TL
  356506,643
  % 0,89
 • BIST 100
  3.270,72
  % 2,85

Kredi Faizleri

Kredi Faizleri

Bankacılık sistemi son yıllarda ciddi bir ilerleme kaydetti. Ülkemizdeki bankalar, sunduğu birbirinden farklı kredi imkanı sunarak müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlıyor. Kredi araştırırken en fazla dikkat edilen konu olarak kredi faizleri öne çıkıyor. Bu açıdan ihtiyaca göre kredi çekerken bankaların önceden ilan ettiği faiz oranlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Ev Kredisi Faiz Oranları

Ev almak son yıllarda gittikçe zor hale gelse de bunun için bankaların sunduğu güzel imkanlarla ev sahibi olmak bir nebze kolay hale geldi. Yıllar önce bankalar bu denli kredi imkanları sunmuyor, bu sebeple ev almak isteyenler çevresindeki kişilerden borçlanarak ev sahibi oluyordu. Çevredeki kişilere borçlanmak da insanlar arasındaki ilişkileri zor duruma sokan bir durumdu. Bankacılığın gelişmesi ve işlemlerin daha kolay hale gelmesiyle krediler ev almak için çok cazip hale geldi ve artık para çekmek daha kolaylaştı.

Ev almak isteyen bir kişi öncesinde bütçeden ayırdığı belli bir para ile birikim yapmalıdır. Ancak maaştan kalan kısım bazen ev almak için çok az bir miktar olabilir. Örnek olarak, 3 bin TL maaş alan birisinin kenara ayırdığı ayda 1 bin TL olarak belirlenen miktar evin peşinatı için ancak yeterli olacaktır. Bu sebeple, bankalara yönelmek daha cazip bir seçenek haline gelir. Bankaların belirlediği kredi faizleri öğrenilerek gelire göre düzenlenecek vadelerle geri ödeme için bir ödeme tasarısı oluşturulabilir.

Bankalar kredi faiz oranı olarak son 1 yıldır 0.99 oranını açıkladı ve çok kişiye bu orandan kredi verdi. Ev almak isteyen birisi eğer 150 bin TL kredi çekmek istiyor vadeyi de 60 ay olarak tercih ediyorsa aylık geri ödemesi aylık 3327 TL olacaktır. Ancak bu miktarın ödenmesi için aylık gelirin anlaşma yapılacak bankaya belgelenmesi ve kredi puanının yeterli olması gerekiyor.

Bazı bankalar belli konut firmalarıyla anlaşma yaparak 0.78 faiz oranını da sunuyor.

Taşıt Kredisi Faizleri

Araç fiyatları son 3 yıldır ciddi bir artış gösterdi. Özellikle sıfır araç almak eskiye nazaran çok zorlaştı. Bu nedenle, ekonomik olarak zora düşmeden bir araç satın almak için bankaların araç kredilerini araştırmalısınız. Bankaların taşıtlar için sunduğu kredi faizleri genel olarak 1.02’den başlıyor ve 1.45 gibi bir orana yaklaşıyor.

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaçlar artık çok çeşitli hale geldi. Bilgisayar alımından, çeyiz için beyaz eşya alımına, okul masraflarından, tatil yapmaya kadar birçok ihtiyaç için bankalar belirli oranlarda krediler sunuyorlar. Bankaların ihtiyaçlar için sunduğu kredi faizleri ev ve araç için verilen kredilere nazaran oranı daha yüksektir. İstisnalar hariç olmak üzere, ihtiyaç kredisi için 1.12-1.67 arasında değişen oranlarda krediler sunuluyor. Örneğin; 20 bin TL kredi çeken birisi yüzde 1.14 faiz oranı ve 36 ay vadede geri ödemeyi kabul etmişse aylık geri ödeme miktarı 707 TL olacaktır. Görüldüğü üzere cazip oranlarda ihtiyaç kredisi sunulabilmektedir.

Kredi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi seçerken birçok kriter göz önüne alınmalıdır.

Bunlar aşağıda sunulmuştur;

 • Bütçeye göre seçilen vade oranı,
 • Peşinatın ne kadar ödenmesi gerektiği,
 • İstenen evraklar
 • İlave olarak talep edilen ücretler.

Yukarıda detayları belirtilen hususlar kredi çekerken önemsenmeli ve banka yetkilisi ile kredi detayları konuşulurken muhakkak sorulmalıdır. Faiz oranı kadar vadenin ne olacağı ve peşinat hesaplaması çok önemlidir. Gelir ve giderlerin en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak bir ödeme tasarısı oluşturulmalı ve belli bir sürede tamamlanması için uygun bir vade tespit edilmelidir. Bu şekilde istenen ev, araç ya da ihtiyaç karşılanabilecektir.