• YARIM ALTIN
  3.336,00
  % -0,47
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5794
  % 0,03
 • € EURO
  18,5424
  % -0,10
 • £ POUND
  21,2834
  % -0,58
 • ¥ YUAN
  2,6111
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3151
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  375629,533
  % 3,86
 • BIST 100
  3.458,03
  % 1,94

Kredi Hesaplama 2021

Kredi Hesaplama 2021

Geçtiğimiz yılın sonlarında Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamada 1 Ocak 2020 itibariyle kredi faiz oranlarının düşeceği bildirilmişti. Buna göre kredi hesaplama 2021 yılı için en çok merak edilen konular arasında yerini almış oldu. 1 Ocak’ta güncellenen faiz oranları doğrultusunda kullanılmak istenilen krediye göre farklı hesaplamalar yapmak gerekmektedir.

Bankalar ve kredi veren diğer finans kuruluşları resmi sayfalarında farklı ihtiyaçlar için kullanılacak kredi hesaplama modüllerini güncelleyerek 2020 yılına giriş yaptılar. Kredi kullanmak isteyenler yeni yılda almak istedikleri kredi tutarları için taksit, faiz oranı ve toplam geri ödeyecekleri miktarları hesaplamak için farklı yollar araştırmaktadır.

Kredi Nasıl Hesaplanır?

Kredi hesaplaması yapılırken esas alınan üç değer vardır. Bunlardan ilki anapara, ikincisi vade (taksit sayısı) diğeri de faiz oranıdır. Fakat kredi hesaplamasına dahil olan başka etkenler de bulunmaktadır.

Bu etkenler BSMV (Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi), KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu), Dosya masrafı, Hayat sigortası, komisyon ve konut kredileri için DASK, ipotek masrafı, ekspertiz bedeli gibi karmaşık hesaplamalar bulunmaktadır. Kullanılan krediye göre bu etkenler de her bir taksite uygulanmaktadır. Kredi hesaplamada kullanılan formül ise Faiz Oranı X (1 + faiz oranı) / (1 + Faiz oranı) – 1 sonucunun Kredi Tutarı ile çarpımı gibi karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu hesaplamalara ek olarak diğer etkenler ilave edilerek bir taksitin değeri bulunmaktadır.

Yani bankalar tarafından uygulanan faiz hesaplama yöntemi oldukça karmaşıktır. 2020 yılı için kredi hesaplamanın pratik yollarını kullanmak daha kolay bir çözümdür.

Bu yöntemlerden bazıları şöyledir;

2021 Yılı Konut Kredisi Hesaplama

Günümüz koşullarında birikim yaparak konut almak oldukça zor. Sadece büyük şehirlerde değil artık ülke genelinde konut fiyatları oldukça yükselmiş durumdadır. Konut almak isteyenlerin de ilk seçenekleri kredi kullanmak oluyor.

2020 yılında konut almak isteyenler için konut kredisi hesaplaması yapabilecekleri yöntemler arasında;

 • Banka Kredi Hesaplama Modülleri
 • Hangi Kredi
 • Hesap Kurdu
 • En Uygun Kredi

Gibi ücretsiz kredi hesaplama olanakları bulunmaktadır. Burada bulunan kredi hesaplama kanallarına kullanmak istediğiniz kredi miktarını ve ödemek istediğiniz vade seçeneğini girerek hangi kredi kuruluşlarının daha uygun koşullarda kredi kullandırdığını öğrenebilirsiniz.

2021 Tüketici (İhtiyaç) Kredisi Hesaplama

Ülkemizde en fazla kullanılan kredi türleri arasında Tüketici ve diğer bir ismiyle İhtiyaç kredileri yer almaktadır. 2020 yılında güncellenen faiz oranları ile tüketici kredisi kullanmak isteyenler bankaların resmi sayfalarından kullanmak istedikleri tüketici kredisi miktarını ve vadesini seçerek kredi hesaplaması yaptırabilir.

Farklı bankaların aynı tutardaki tüketici kredisi için vermiş oldukları koşulları birlikte görmek isteyenler kredi hesaplama siteleri olan hangikredi.com, hesapkurdu.com ve enuygunkredi.com üzerinden karşılaştırmalı olarak kredi hesaplaması yaptırabilir. Banka ve kredi hesaplama sitelerine kullanmak istediğiniz kredi türü olarak Tüketici Kredisi, kullanmak istediğiniz kredi tutarı ve kaç taksit olarak ödemek istediğinizi belirterek kredi hesaplaması yaptırmak mümkün.

2021 Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi kullanmak isteyenler için bankalar bazı koşullar öne sürmektedir. Bu koşulların başında alacağınız arabanın yaşı ve ipotek koşulu bulunmaktadır. Kanunen ikinci el taşıt alımları için kullanılacak kredilerde yaş sınırı ile ilgili bir hüküm bulunmamakla birlikte bu durum bankaların inisiyatifine bırakılmıştır.

Bu doğrultuda ikinci el araba kredilerinde bazı bankalar 5 yaş sınırı uygularken bazı bankalar da bu sınır 10 yaşa kadar çıkmaktadır. 2020 yılında taşıt kredisi kullanmak isteyenler kullanmak istedikleri krediyi hesaplamak için bankaların resmi sayfalarından veya kredi hesaplaması yapan diğer sayfalardan yararlanabilir.