• YARIM ALTIN
  3.234,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4191
  % 0,52
 • € EURO
  17,8508
  % -1,10
 • £ POUND
  19,9991
  % -3,50
 • ¥ YUAN
  2,5843
  % -0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 2,12
 • BITCOIN/TL
  352346,253
  % 0,39
 • BIST 100
  3.281,61
  % -0,41

Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplama

Tasarruf yapmak zaman zaman zor olabiliyor ve insanlar istedikleri şeyleri almak için yıllarca para biriktirmek istemiyor. Özellikle ortalamanın altında maaş alanlar maaşının neredeyse yarısını kiraya ve diğer giderlere harcamak zorunda kalıyor. Buna yönelik bankalar kredi vererek para biriktirmek için harcanan zamanı kısaltıyor ve verilen krediyle istenilen şeye daha kısa sürede sahip olma imkanı yaratıyor.

Kredi çekmenin de elbette belirli kriterleri var ve bankalar her isteyene kredi imkanı sunmuyor. Bunun için belli bir peşinat verileceğinin taahhüt edilmesi, çekilecek krediye uygun gelir düzeyinde olunması, kefil bulunması ve kredi notunun yüksek olması gibi faktörler bulunuyor. Kredi çekerken şartlar elveriyorsa kredi faiz oranlarının öğrenilmesi ve programın buna göre oluşturulması gerekiyor.Kredi hesaplama bu yazının ana konusunu teşkil etmekte ve kredi çekmek isteyenlere ön bilgi sunmaktadır.

Kredi Faizleri Ne Durumda?

Birkaç yıl önce kredi faiz oranları çok yüksek bir düzeydeydi ve insanlar ev, araba gibi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyordu. Bankalar son 1 yıldır faiz oranlarını düşürerek kredi çekmeyi daha uygun hale getirdi. Ev için faiz oranları önce 0.99 gibi bir orana düştü sonrasında yeni yapılan evler için kamu bankaları tarafından faiz oranları 0.78’e kadar düşürüldü. Araçlar için de faiz oranları 1,02 gibi oldukça makul bir seviyeye getirildi. Tabii ev ve aracın dışında ihtiyaç kredileri de bir o kadar uygun hale geldi.

Ev Kredisi Çekmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi çekme konusunda ev için çekilecek kredi en büyük payı oluşturuyor. İnsanlar küçük ihtiyaçlarını çoğunlukla kredisiz de satın alabilirken ev için kredi çekmek büyük oranda elzem hale geldi. Kredi faiz hesaplama konusunda ev kredisi en fazla araştırılan konunun başında yer alıyor ve ev için faiz oranları 0,78’e kadar gerilemiş durumda. 0,78 faiz oranı sıfır ve anlaşmalı konutlar için olduğunu belirtmekte fayda var. 0,99 faiz oranı bankaların daha sık kullanmış olduğu bir orandır.

Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi hesaplama örneği verilecek olursa ev için 145.000 konut kredisi çekilmesi planlansın ve faiz oranı da 0,99 olan bir banka ile anlaşılsın. Vade olarak 60 ay belirlenir ise bu durumda aylık olarak ödenecek para miktarı 3.216 TL olur ve toplam geri ödeme tutarı ise 192.999 TL olur. Bu hesaptan yola çıkarak maaşınızın ne kadarının banka kredisi için ödemeye gittiğini hesaplamak mümkündür. Genel olarak bankalar internet sitelerinde hesaplama programı bulunduruyor ve isteyen çekeceği kredi türünü, vadelere bölerek ne kadar ödeyeceğini görebiliyor.

Araçlar İçin Kredi Oranları

Konut kredisinin akabinde taşıtlar için de kredi talebi çok yüksektir. Araç fiyatlarının son yıllarda artışı insanları kredi çekmeye yönlendirmiştir. Araçlar için kredi faiz oranları genel olarak 1,02-1,45 gibi oranlarda değişkenlik gösteriyor. Piyasanın durgun olması doğal olarak bankaları kredi faiz oranlarını daha makul bir seviyeye indirmelerine yol açmıştır. Birkaç banka faiz oranını yüzde 1’in altına da düşürmüştür. Ancak genel olarak çok cazip görünen faiz oranının belli anlaşmalı firmalar için olduğunu ve çoğunlukla sıfır araçlar için olduğunu belirtmek gerekir.

Araçlar İçin Kredi Hesaplama

Araçlar için kredi hesaplama örneğine gelinirse, alınması planlanan ikinci el aracın değeri 120 bin TL ve çekilmek istenen kredi miktarı da 80 bin TL olsun. Kredi faiz oranı 1,06 olan bankanın 36 ay vade olarak belirlenen teklifi incelenirse aylık geri ödeme 2.783 TL olarak ortaya çıkar. Toplam ödeme ise 100.608 TL olur.