• YARIM ALTIN
  3.234,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4191
  % 0,52
 • € EURO
  17,8508
  % -1,10
 • £ POUND
  19,9991
  % -3,50
 • ¥ YUAN
  2,5843
  % -0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 2,12
 • BITCOIN/TL
  351498,549
  % 0,02
 • BIST 100
  3.281,61
  % -0,41

Merkez Bankası, enflasyonla mücadelede kararlılığını ortaya koydu

Merkez Bankası, enflasyonla mücadelede kararlılığını ortaya koydu

Yabancı ekonomist ve stratejistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü faiz kararıyla enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığı gösterdiğini kaydetti.

TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan artırarak yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, TCMB’nin, yüksek faiz artışıyla TL’yi destekleyerek, enflasyonu yılın ikinci yarısında düşürmeye kararlı olduğunu doğrulamak için piyasa beklentilerini aştığını belirtti.

TCMB’nin kararının enflasyon için yönlendirici faktör olan TL için olumlu olduğunu ifade eden Matys, yüzde 19 olan politika faiziyle birlikte TL’nin gelişmekte olan para birimleri arasında nominal olarak en fazla getiriye sahip olan para birimlerinden biri olduğunu aktardı.

Matys, yılın ikinci yarısında enflasyon düşmeye başladığında TL’nin reel olarak cazibesinin artabileceği öngörüsünde bulundu.

Politika faizindeki 200 baz puanlık artışın carry trade (düşük maliyetten borçlanıp bu miktarı getirisi yüksek para birimlerine yatırmak) yatırımcılarının TL’ye olan talebini yeniden canlandırabileceğini dile getiren Matys, enflasyon düşmeye başladığında yurt içi reel faizlerin artacağına dair öngörülerin, önümüzdeki haftalarda veya aylarda dolar/TL ve avro/TL üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artırabileceğini kaydetti.

“TCMB elinden gelenin en iyisini yaptı”

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen de TCMB’nin elinden gelenin en iyisini yaptığını ve enflasyon hedefine olan bağlılığının altını çizmek için ses getiren karar aldığını belirtti.

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın enflasyon beklentilerindeki kötüleşmeyi ele alacağı, zor kararlar vermekten korkmayacağı ve bunun da yatırımcıları cesaretlendireceğine dair öngörüyle 200 baz puanlık artışın olumlu etkiler sağlayacağını ifade eden Kalen, küresel finans piyasalarının böylesine çalkantılı olduğu bir dönemde en önemli şeyin piyasa güvenini güçlendirmek olduğunu aktardı.

Kalen, TCMB’nin aldığı kararlarla bu yöndeki çabalarına devam ettiğini ve söylemlerden daha fazlasının olduğunu kanıtladığını dile getirdi.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey de TCMB’nin bu kararıyla yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmadığını vurguladı.

TCMB’nin beklenenden daha sıkı bir para politikası uyguladığını belirten Tuvey, bunun TL için daha destekleyici bir ortam sağlayabileceğini ifade etti.

Tuvey, bugünkü karar ile Ağbal’ın enflasyonla mücadele konusundaki referanslarını daha iyi hale getirme konusunda istekli olduğunu ve gerektiğinde yatırımcıların talep ettiğinden de öteye geçmekten çekinmeyeceğini gösterdiğini söyledi.