• YARIM ALTIN
  3.234,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4191
  % 0,52
 • € EURO
  17,8508
  % -1,10
 • £ POUND
  19,9991
  % -3,50
 • ¥ YUAN
  2,5843
  % -0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 2,12
 • BITCOIN/TL
  351692,242
  % 0,33
 • BIST 100
  3.281,61
  % -0,41

Milyarder yatırımcıdan teknoloji hisseleri uyarısı

Milyarder yatırımcıdan teknoloji hisseleri uyarısı

Kendi şirketinde 10 milyar dolardan fazla varlığın yönetiminde bulunan Richard Bernstein teknoloji hisselerinden kaçılması gereken bir döneme girildiğini belirtti

Yatırım danışmanlığı şirketi Richard Bernstein Advisors’ın CEO’su ve Baş Yatırım Sorumlusu Richard Bernstein dev teknoloji şirketleri hisselerinden kaçılmasını savunuyor. Milyarder yatırımcı 1990’ların sonunda gerçekleşen teknoloji balonundan sonra teknolojinin ve iletişim hizmetlerinin 2000’den 2010’a kadar en kötü performans gösteren sektörler olduğunu hatırlatıyor.

New York merkezli firmasında 10 milyar dolardan fazla varlığın yönetimini yapan Bernstein, Forbes’in haberine göre bugün piyasada benzer şartların oluştuğunu belirtiyor. Milyarder yatırımcı teknoloji balonu sırasında coşkunun abartıldığını ve bu nedenle de sektör hisselerinin on yıl boyunca zayıf performans gösterdiğini söyledi.

Şu anki piyasa ortamıyla karşılaştırmasını bir adım daha ileriye götüren Bernstein, ABD merkezli olmayan hisseler, düşük sermayeli şirket hisseleri, enerji ve sanayi sektörü hisseleri de dahil olmak üzere döngüsel sektörlerin iyi performans göstereceğini öngörüyor. Yatırım uzmanı 2021 doğru hisseler için boğa piyasası yılı olabileceğini söyledi.

Aşı cephesinden gelen son olumlu haberlerle birlikte Russell 2000 Endeksi’nin ve döngüsel hisselerin teknoloji hisselerinden daha iyi performans göstermesini Richard Bernstein “uyarı ateşi” olarak tanımlıyor. Yatırım uzmanına göre ABD’nin ve küresel ekonominin geleceği için boğa piyasası pozisyonu olanların daha geniş piyasalara bakması önemli.

Korona virüs salgınının ve hararetli bir seçimin manşetlere hakim olduğu olaylı bir yılın ortasında, Bernstein yatırımcıların ve danışmanların temel verilere odaklanmaları ve olay odaklı yatırımlardan kaçınmaları gerektiğini söylüyor.

Bernstein açıklamasında, “Olay odaklı yatırım olağanüstü derecede zordur. İçerisinde bulunduğumuz zamanda çok fazla şey gerçekleşiyor. Hangisinin önemli bir olay hangisinin sadece gürültü olacağına nasıl karar vereceğiz? Bu olayların çevresinde portföyümüzü nasıl inşa edeceğiz? Her zaman tavsiye ettiğim yol bunun yerine temel verilere bakmanızdır” ifadelerine yer verdi.

Temel verilerin şirket kârlarına, likiditeye, yatırımcı duyarlılığı ve değerlemelere odaklandığını belirten Bernstein, yatırım danışmanlarını siyaset de dahil olmak üzere diğer konuları görmezden gelmelerini tavsiye ediyor.