• YARIM ALTIN
  2.487,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7194
  % 0,40
 • € EURO
  15,5684
  % 0,18
 • £ POUND
  18,2262
  % -0,32
 • ¥ YUAN
  2,1514
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,1860
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  677453,240
  % -8,30
 • BIST 100
  1.910,41
  % 1,61

S 400 Borsayı Nasıl Etkiler?

S 400 Borsayı Nasıl Etkiler?

S 400 Borsayı Nasıl Etkiler?

 Rusya’dan alınan hava savunma sistemi S-400’lere tepkiler oldukça büyük. Başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesi Türkiye’nin savunma sistemiyle alakalı Rusya’yla yaptığı işbirliğine karşı çıkmakta. Amerika, en başından beri Türkiye’yi ikaz etmesine karşılık Türkiye geri adım atmıyor.

 Ankara, en başta S-400’lerin yerine patriot savunma füze sistemini talep etmiş lakin istediği neticeyi alamamıştı. Bunun üzerine Rusya’dan S-400’lerin alınması süreci başlamış ve teslimat yapılmıştı. Borsa ise yaşanan gelişmelerle birlikte dalgalanmaya başladı.

 Türkiye’ye yaptırım uygulamasını dile getiren Amerika yönetimi ve bazı AB üyelerinin tutumları, piyasanın hareketlilik kazanmasına neden oldu. Teslimat sonrası piyasa fazla hareketlenmese de gün içinde etkinliğini gösterdi. Direnç seviyesini geçemeyen borsa içinse fırsat olarak görüldü. Tahvillerin geçtiğimiz aylarda yaşadığı sert düşüşler yerini yatay seyre bırakmış vaziyette. İki ülke arasında gerilimin ilerleyen günlerdeki seyri merakla bekleniyor.

 S-400’ler Çözüme Kavuşacak Mı?

 S-400’lerin, Ankara da yapılan testleri sonrası borsa tekrar canlılık kazandı. Yapılan testlerin kur ve endeks alanlarında negatif seyir gösterdiği görülüyor. S-400’ler konusunda iki ülke arasında talepler görüşülüyor. İki ülke S-400’ler konusunda taviz vermezken ABD Dışişleri Bakanı, S-400 konusunda endişelerini dile getirdi ve pazarlıkların sürdürüldüğünü söyledi. S-400lerin seyrini F-35’lerin takip edeceği de diğer gündem konularından biri.

 Türkiye Neden S-400’de Israrlı

 S-400 hava savunma sistemi NATO ile uyumlu olmadığı gerekçesiyle Amerika tarafından karşı çıkılmıştı. Ardından AB üyeleri ülkeler de endişelerini dile getirdi. Türkiye ise geri adım atmak istemiyor. Bölgede yaşanabilecek olası bir savaş durumunda teyakkuzda olma hakkının olduğunu savunuyor. Suriye sınırında yaşanan gerilimler örnek olarak gösterilmekte. İnatla karşı çıkan bir diğer ülke ise Yunanistan. Yunanistan yönetimi, Türkiye’nin kendilerini S-400’lerle birlikte tehdit ettiği görüşünde. Türkiye stratejik olarak hava savunması sistemini güçlendirmesinin ardından testlerin de başarılı sonuç verdiği gözlemlenmekte.

 Bölgedeki Diğer Ülkeler Ve Uzmanların Görüşleri

 Türkiye ile müttefik olan bazı ülkelerden S-400’lere övgü dolu sözler geliyor. Pakistan, Azerbaycan gibi ülkeler, ABD savunma sistemi olan patriotlara karşı S-400’lerin çok daha başarılı netice vereceği kanaatinde.

 İki Ülke Arasında Gerilim Tırmanır Mı?

 İki ülke de kendi açısından haklılıklarını dile getiren metinler yayımlayarak birbirlerine karşı olan endişelerini dile getirmiş durumda. En son ABD dışişleri bakanının verdiği demeçte pazarlığın devam edeceğini ve iki ülkenin bu krizi kısa sürede çözmesi gerektiğini dile getirdi. Yaptırım konusunda ise Türkiye’den sert açıklamalar geldi. Türkiye, yaptırım ifadesini doğru bulmadıklarını ve Türkiye’nin iç işlerini karışılmasının sakıncalı bulunulduğunu ifade etti. Yunanistan başta olmak üzere birçok AB üyesi ülke, Türkiye’nin geri adım atmasını bekliyor. Türkiye ABD’ye bazı şartların masaya yatırılması durumunda taviz verilebileceğini ifade etmekte. İki ülke arasındaki tutumun krize dönüşmemesi hususunda yoğun çaba harcanıyor. Borsa ise yaşanan gelişmelere göre tekrar canlılık kazanması bekleniyor.