• YARIM ALTIN
  3.336,00
  % -0,47
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5896
  % 0,07
 • € EURO
  18,5506
  % -0,03
 • £ POUND
  21,2926
  % -0,54
 • ¥ YUAN
  2,6127
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3151
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  376166,152
  % 3,98
 • BIST 100
  3.458,03
  % 1,94

Salgınla ilgili gizli belgeler ele geçirildi

Salgınla ilgili gizli belgeler ele geçirildi

Çin’in korona virüs salgının başında süreci yanlış ve eksik yönettiğini kanıtladığı iddia edilen 117 sayfalık belgelere CNN ulaştı. Belgelere göre, Çinli yetkililerin salgını hakkında dünyaya çok farklı veriler sunduğu ifade edildi.

Çin’in Hubei eyaletinde ortaya çıkan ve 1 yıldır dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınına dair, Çin yönetiminin, salgının çıkışından yayılma aşamalarına süreci çok yanlış yönettiği iddia edildi.

CNN’nin ulaştığı bazı bilgilere göre, Hubei eyaleti Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden sızan 117 sayfalık belgelerde Çinli yetkililerin Kovid-19 salgını hakkında dünyaya, içerideki durumu çok daha iyimser göstermek için bu yönde veriler paylaştığı belirtildi.

CNN, kendilerine belgeleri ulaştıran kişinin Çin sağlık sistemi içinde çalışan biri olduğunu belirterek, belgelerin 6 ayrı bağımsız uzman tarafından incelendiğini ve özgünlüğünün teyit edildiğini açıkladı.

KATI BÜROKRASİ ERKEN UYARIYI ENGELLEDİ

Belgelerin Çin’deki sağlık sistemindeki yetersizlikleri ortaya koyduğuna işaret edilerek, ülkedeki salgının ilk dönemlerinde Kovid-19 vakalarının tespiti ve teyidinin 23 güne varan uzun bir sürede ve virüs testlerinde yaşanan başarısızlık sonucu çoğunun negatif görüldüğünün altı çiziliyor.

Belgelerde iç denetimlerde salgının yayıldığı bölgede sağlık sektöründe yaşanan fonlama ve eleman yetersizliğinin de altının çizildiği kaydedilen haberde, Çin’deki mevcut katı bürokratik yönetim modelinin salgın konusunda erken uyarı sistemini engellediği değerlendirilmesi yapıldı.

Çin sağlık sisteminin yukarıdan aşağı bürokratik sınırlamalardan dolayı salgının ilk acil aşamalarını doğru yönetemediğini, bu süreçte atılan yanlış adımlar ve kurumsal başarısızlık modeli örneği olduğu belirtildi.

SALGININ MERKEZİ WUHAN’DAN DAHA FAZLA GRİP VAKASI GÖRÜLDÜ

Çinli yetkililerin Hubei eyaletindeki Wuhan şehrini Kovid-19 salgınının merkezi olarak göstermesine rağmen, 2019 Aralık ayı başında Wuhan’a komşu diğer şehirler olan Yichang ve Xianning’ta daha önce hiç açıklanmayan, önceki yıla kıyasla 20 kat daha büyük bir grip salgını meydana geldiğine dikkat çekildi.

Kovid-19 salgının merkezi Wuhan’da 2 Aralık 2019 itibarıyla 2 bin 32 grip salgını tespit edilirken, 320 km batısındaki Yichang’da 6 bin 135, Xianning’de de 2 bin 148 vakanın kayıtlara geçtiğinin altı çizildi.

GİZLEME KASTI YOK

Sızan belgelerin, Çin hükümetinin Kovid-19 salgını ile ilgili bulguları gizlemeye yönelik kasıtlı bir girişimi olduğuna dair hiçbir kanıt taşımadığı değerlendirilirken, öte yandan yetkililerin salgının ilk patlak verdiği dönemde erişebildikleri bilgilerle halka açıkladıkları bilgiler arasında çok sayıda tutarsızlığı ortaya koyduğu vurgulandı.

Belgelerde ayrıca, zaman zaman tartışmalara neden olan virüsün laboratuvardan sızdığı yönündeki iddialar üzerine Çinli yetkililer tarafından herhangi bir bilginin dile getirilmediği veya kayıtlara geçirilmediği ifade edildi.