• YARIM ALTIN
  3.296,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5285
  % -0,19
 • € EURO
  18,2697
  % -0,03
 • £ POUND
  21,0758
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  2,6062
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3156
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  364610,504
  % 3,02
 • BIST 100
  3.392,13
  % 6,67

Son dakika: Muhalefetin oylarıyla reddedilen güvenlik soruşturması teklifi, AK Parti’nin itirazı üzerine Meclis’te tekrar oylanacak

Son dakika: Muhalefetin oylarıyla reddedilen güvenlik soruşturması teklifi, AK Parti’nin itirazı üzerine Meclis’te tekrar oylanacak

TBMM Genel Kurulu’nda, dün muhalefet milletvekillerinin çoğunluk oyuyla Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi’nin maddelerine geçilmesi kabul edilmedi. Konu AK Parti’nin itirazı üzerine Başkanlık Divanı’na taşındı. TBMM Başkanlık Divanı’nın bugünkü toplantısında itirazlar değerlendirildi. Divanda alınan kararı Meclis Başkanı Mustafa Şentop açıkladı. Şentop, “Genel Kurul’da verilecek karara göre oylama tekrarlanacak. Genel Kurul, ‘Tekrarlansın’ derse tekrarlanır. Başkanlık Divanı İtiraz üzerine toplandı. İddialar manipülatif” ifadelerini kullandı.

Şentop’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“2015’te, 1978’te hüküm aynı olduğu için benzer şeylerle karşılaşılmış. İhtilaf üzerine o zaman elektronik oylamaya geçilmesi gerek 1998’de alınmış kararlar da var. iç tüzük hükümler bunu gerektirir. İtiraz var mı yok mu? Budur. İtiraz olduğu o görüntülerde de var. İtiraz olduğunda elektronik oylamaya geçilmesi gerekiyor. İç tüzüğün 13. maddesine göre Başkanlık Divanı’na itiraz yapma hakkı var Başkanlık Divanı toplanıp karar alıyor, Genel Kurul oyuna sunuyor. Genel Kurul yeniden oylama yapabiliyor.

HDP ÖRNEĞİ

3 Mart 2015’te HDP’li arkadaşların talebi üzerine Meclis Başkanı, Başkanlık Divanı’nı aynı gün toplamış, karar verilmiş. Kısa zaman içinde toplandığı vaki. Burada arkadaşlar Meclis iradesi bağlamında tartışmalarını manipülatif olarak görüyorum.

Bugün başkanvekillerinin açıklamalarını da gördüm. HDP’nin 3 Mart 2015’te itirazı var, aynı gün toplanıp karara bağlanmış. Bütün partilerin böyle itirazları var. Anayasa ve iç tüzük Meclis Başkanı’na genel kurulu yönetme yetkisi veriyor. Meclis başkanvekilleri Meclis Başkanı’nın yerine yönetir. Hangi toplantıyı ne zaman hangi başkanvekilinin yöneteceğine Meclis Başkanı karar verebilir. Başkanvekillerinin yönettiği oturumlarla ilgili sorumluluk Meclis Başkanı’nda olduğu için tartışma olduğunda tartışmaya dahil olmam normaldir.

“SIKINTI VARSA KOŞA KOŞA GELİRİM”

İç tüzüğe aykırı diyen vatandaşa toptancı usulüyle yanıt vermeyi uygun bulmuyorum. Meclis Başkanı koşarak gelmiş falan. Sıkıntı olduğunu fark ettiğimde koşa koşa gelirim, bu benim görevimdir, görevimin gereğini de yaparım.

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL’E TEPKİ

O arkadaşa konuşurken aynaya bakmasını tavsiye ediyorum ne anlama geldiğini anlaması için. Meclis Başkanı olarak daha fazla seviyeyi düşürmek istemem ama bu işi çok daha iyi yapabileceğimi ifade etmek isterim; pişman ederim.

İşaretle oylamak diye bir oylama usulu var. İşaretle oylama genel olarak meclisin farklı hükümler olmazsa genel olarak kullandığı oylamadır. Tam olarak sayı hesabı da yok. Çoğunluk ne taraftadır onunla karar verilir. Başkanla katip üyeler birlikte sayarlar, hangisinin çok olduğunu diyor. Bir katip üye yanlışlık var, sayı yok yeter sayısı dediği zaman elektronik oylamaya geçilmesi lazım. Bu oylamada da sistemde fark var. Açık oylama kimin ne oy verdiğinin belli olduğu oylamadır. İşari oylamada ise sayı ve kim olduğunu tespit etmek zor olduğu için.”

NE OLDU?

AK Parti AYM’nin daha önce iki kez verdiği iptal kararı sonrası Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi”ni 5. kez Meclis’e getirdi. Dün akşam Meclis’te kamu görevine başlayacaklar için güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifinin maddelerine geçilecekti. Ancak salonda daha çok muhalefet milletvekili vardı ve oylamada maddelere geçilmesi reddedildi. Böylece uzun yıllar sonra ilk kez, bir yasa teklifi, muhalefet oylarıyla Meclis’te reddedilmiş oldu.

”TEKLİF DÜŞTÜ, GEREĞİ BUDUR”

AK Parti oylama yöntemine itiraz ederek konuyu başkanlık divanına taşıdı. CHP, İYİ Parti ve HDP ise “Teklif düştü, içtüzüğün gereği budur” görüşünde.

ÖZGÜR ÖZEL NE DEMİŞTİ?

CHP’li Özgür Özel, güvenlik soruşturması öngören kanun teklifinin muhalefet oylarıyla reddedilmesine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Meclis’i hiçe sayan, yok sayan, kendi grubunu yok sayan anlayış şimdi de Meclis’in işleyişine doğrudan darbe yapmak, kural tanımamak, kuralları değiştirmek, tabiri caizse yediği golü yememiş saymak için sahadaki hakemi değiştirmek gibi akıl almaz işlere karışmış durumda Adalet ve Kalkınma Partisi.

Üzülerek söylemek gerekir ki Meclis başkanı da Cumhur İttifakı’nın arzuhalcisine dönmüş durumdadır. Dün 9 aydır Meclis gündeminde olan, 9 aydır gelip gelip giden bir kanun görüşülüyor. Kanun güvenlik soruşturmasını içeriyor. Tepeden tırnağa anayasaya aykırı. Zaten Anayasa Mahkemesi bozduğu için tekrar tekrar gelmiş. AYM, AK Parti’nin getirdiği fişleme kanunu başvurumuz sonrası iptal etmiş. AK Parti’de onu yeniden getirmiş. Kendileri de rahatsızlar. Çünkü bir sene sonra iktidar bize geçtiğinde AK Partili memurların hepsinin gitme korkusu var. Biz de diyoruz ki geçirseniz bile iptal ederiz, kullanmayız.”

Son dakika: Muhalefetin oylarıyla reddedilen güvenlik soruşturması teklifi, AK Parti'nin itirazı üzerine Meclis'te tekrar oylanacak