• YARIM ALTIN
  3.234,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4191
  % 0,52
 • € EURO
  17,8508
  % -1,10
 • £ POUND
  19,9991
  % -3,50
 • ¥ YUAN
  2,5843
  % -0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 2,12
 • BITCOIN/TL
  350957,217
  % 0,04
 • BIST 100
  3.281,61
  % -0,41

Teknik analiz nedir?

Teknik analiz nedir?

-Zaman içindeki fiyat ve hacim değişikliklerinin incelenerek, yatırım yapılmak istenen enstrüman için alım satım stratejisi oluşturmaktır.
Fiyat hareketlerini yorumlayan analize teknik analiz denir. Grafiklere ve fiyat hareketlerine dayanır.

-Teknik Analiz neden başarılıdır?


Fiyat ve hacim, piyasa katılımcılarının ortak psikolojisini gösterir. Aslında yapılan insan davranışlarını inceleme sanatıdır. Teknik grafikler, bu değişikliklerden hemen sonra ortaya çıkan korku ve hırs dengesini belirleyebilir ve karlı işlemler için olanak sağlar. Fakat beklenmedik fiyat hareketlerine karşı korunmak için disiplinli bir şekilde para yönetim teknikleri kullanılması şarttır.

Destek; piyasada yeterince alım dalgasının geldiği ve bu dalgayla fiyatların artık düşüş baskısına boyun eğmediği, gelen taleple birlikte yükselişin başladığı fiyat seviyesidir.

Direnç; fiyatların artık yükselemediği satış baskısıyla karşılaşılan seviyedir. Fiyat yükselişlerinin önünü kesen önemli bir arzın oluştuğu, yükselişin yavaşladığı veya durduğu seviyeyi ifade eder.

Borsa Analizleri

Stop mesafesi

Stopu piyasanın normal volatilitesini sergilemesine izin verecek kadar uzağa, ama aynı zamanda riskide optimum seviyede tutacak kadar yakına koymak gerekir. Bu mesafeyi ayarlamada bize yardımcı olacak tek kıstas piyasanın sergilediği ortalama volatilitedirYukarı trend yeni en yüksekler ve yükselen en düşükler. Aşağı trend yeni en düşükler ve alçalan en yüksekler olarak tanımlanır.

Yukarıdaki grafikte sol tarafta fiyatın üzerine çizilmiş olan bir alçalan trend görülmektedir. Trend çizmekten amaç fiyatın oluşturduğu gürültüyü yani dalgalanmayı düz bir hale getirerek, fiyatın eğilimini belirlemektir.
Grafikte alçalan ya da yükselen trendde diplerin düşmesine eşlik eden tepeler. Ya da tepelerin yükselmesine eşlik eden dipler görülmektedir. Trend kanalları.
Bazen piyasalarda tepe ve dipleri oluşturan fiyat hareketlerinin mesafeleri birbirleriyle hemen hemen aynı olur ve ortaya trend yapan bir kanal çıkar. Bu aslında yatay sıkışma alanlarından farklı değildir. Farklı olan sıkışma alanının yatay değil yukarı ya da aşağı doğru yön almasıdır.
Trend kanallarında alım-satım ise yükselen kanallarda alt kanal desteğinde alım üst kanalda satım şeklinde yapılır. Eğer açığa satış short pozisyon yapılan bir piyasada işlem yapılıyorsa üst kanalda short ve alt kanalda pozisyon kapatılabilir fakat ana trend yönü yukarı olduğu için, yükselen kanal içerisinde short pozisyonların riskli olduğunu belirtmekte fayda var.
Aynı şekilde alçalan kanal içerisinde de yükselişten ziyade düşüş yönlü pozisyonlara girilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Destek direnç seviyeleri nasıl oluşur ?

A şahsı bu nokta destektir buradan sonra fiyatlar düşer beklentisiyle açığa satar,
B şahsı burası destektir buradan sonra fiyatlar yükselir beklentisiyle alım yapar.
C şahsı burası destektir ama ne olacağı belli olmaz der ne alım yapar ne satım yapar.


Fiyatlar yükselmeye başlayınca A şahsı zarar ettim der stop olur çıkar. B şahsı iyi ki almışım dirençte satarım der. C şahsı da tüh, kaçırdım yükselişi der. Sonuçta her 3 şahısta o noktanın destek olduğunu bildikleri halde, bir daha ki sefere o noktanın destek oluşu kanaati daha da kuvvetlenir. Herkes o noktada almaya kalkınca alım baskısı artar ve kendiliğinden, bir dahaki sefere destek seviyesi aynı noktada oluşur. Bir daha ki sefere her 3 şahısta aynı noktayı kollamaya başlar. Piyasada 3 kişiden çok alıcı ve satıcı vardır. Çoğu yatırımcı aynı noktaya gözü diker. Ve o nokta kuvvetli sağlam bir destek olur. Aynı şey direnç içinde geçerlidir.

YORUMLAR YAZ