• YARIM ALTIN
  3.297,00
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5662
  % -0,13
 • € EURO
  18,2801
  % 0,01
 • £ POUND
  21,0721
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  2,6118
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3156
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  364862,288
  % 3,08
 • BIST 100
  3.392,13
  % 6,67

TİM ve İTÜ’den uzay programı işbirliği

TİM ve İTÜ’den uzay programı işbirliği

Su ürünleri ihracatı şubat ayında yüzde 17 arttı Ekonomi 10 saat önce Su ürünleri ihracatı şubat ayında yüzde 17 arttı Haberlerİş-YaşamABONE OLTİM ve İTÜ’den Milli Uzay Programı işbirliği 05.03.2021 – 13:02Güncelleme: 05.03.2021 – 13:02

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Türkiye’nin “Milli Uzay Programı” hedeflerine katkı sağlayacak iş birliği protokolü imzalayacakları açıklandı. 11 Mart’ta imzalanacak protokolle, İTÜ Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı bünyesinde, İnovaTİM koordinasyonuyla yürütülecek “Nano, Mikro, Küp Uydularda Çok Fonksiyonlu Güneş Paneli Ar-Ge Projesi” hayata geçecek. Projeyle, Nano ile Mikro Uydular için çok fonksiyonlu, yerli güneş panelleri geliştirilecek. TİM Başkanı İsmail Gülle “Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının ardından yurt dışına bağımlı olduğumuz uzay alt sistemini ülkemiz bilgi alt yapısında geliştireceğiz. İnovaTİM’in ilk Ar-Ge Projesi kapsamında 100 İnovaTİM’li öğrenci proje süreçlerine dahil olacak” dedi

TİM ve İTÜ’den Milli Uzay Programı işbirliğiHABERTÜRK AKADEMİ DENEME SINAVI çözün | TYT AYT LGS soru bankası ve konu anlatımı (Türkçe - Matematik - Sosyal Bilimler)

Haydi gençler deneme sınavına

HABERTURK.COM

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Türkiye’nin “Milli Uzay Programı” hedeflerine katkı sağlayacak iş birliği protokolü imzalanacak. Üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmeye ilişkin protokolle İTÜ Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı bünyesinde, İnovaTİM koordinasyonuyla “Nano, Mikro, Küp Uydularda Çok Fonksiyonlu Güneş Paneli Ar-Ge Projesi” yürütülecek.

Proje kapsamında, 100 İnovaTİM’li öğrenci iki yıl boyunca proje süreçlerine dahil olarak know-how elde edecek. Projenin 2023 yılında amacına ulaşmasıyla birlikte düşük maliyetle ve yenilikçi teknikler ile güneş panellerinin geliştirilmesi ve ihraç seviyesine gelmesi öngörülüyor.

‘MİLLİ UZAY PROGRAMI’NA KATKI SAĞLAYACAK’

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Küresel uzay yarışında ülkemizi üst sıralara taşıyacak Milli Uzay Programı, inovasyonu ve inovasyon ekosistemini gururla destekleyen, tüm millî hedeflerimizin arkasında inovasyonun var olduğuna inanan Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak bizleri ol-dukça heyecanlandırmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Milli Uzay Programı tanıtım toplantısında ‘Göklere en çok yakışan bayrağımızı, hak ettiği yerlere taşıyacağız. Ayağımız dünyada, gözümüz uzayda olacak’ açıklamalarının ardından yurt dışına bağımlı olduğumuz uzay alt sistemini ülkemiz bilgi alt yapısında geliştireceğiz. Böylece Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında Millî Uzay Programımı’za katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Ar-Ge projesinin, Milli Uzay Programı Yol Haritası kapsamındaki 10 hedef arasından özellikle “Uydu Üretiminin Tek Çatı Altına Toplanması ve Yerli Uydu Geliştirme Programı”, “Uzay Sanayi Ekosisteminin Geliştirilmesi” ve “Uzay Farkındalığı ve İnsan Kaynağının Geliştirilmesi” hedeflerine doğrudan katkı sağlaması bekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre, uygulamalı ve bilimsel uzay araştırmaları için güçlü bir araç olarak görülen “Küp Uydu” ve “Küçük Uydu” kategorisinde yer alan uydu projeleri, tüm dünyada kabul gören çalışmalar arasında yer alıyor. Bu projelerin artıları, maliyetlerinin çok daha düşük olması, personel yetiştirilmesi hususunda çok iyi bir yöntem olması ve düşük uzay bütçeli ülkelere dahi gerçekleştirme imkanı sunması olarak açıklanıyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

haberlertürkiye i̇hracatçılar meclisi (ti̇m)i̇stanbul teknik üniversitesi (i̇tü)GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİRöportajlar, insan hikayeleri, belgeseller… Binlercesi YouTube kanalımızda.Habertürk Whatsapp Hattı

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!GÖNDERSon dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.